CO JE TO TEN NUUK

Není to Nanuk, člověk primitivní ani jeho podoba na špejli. Je to hlavní město Grónska, ale tam náš prut nedoletí. Jsou to prostě čtyři písmena, respektive N a K a mezi nima dvojvlna. Je to náš projekt, který se nenachází nikde jinde než v Hradci Králové - městě obklopeném přírodou, protnutém dvěma řekami a jejich soutokem, městě pomalu plynoucím, jehož vody NUUKem chceme rozvířit.   

Brožura o tom, jak u nás jde proud ke stažení pod následujícím tlačítkem:

photo1 7.jpg

jak šel pot

--- střih ---
                 NÁPAD PŘIPLOUVÁ.
O rok dříve, prosinec 2014, finské jezero, víska Vantaa těsně za Helsinkami, dvě české holky sedí u nekonečně černé kávy a suší si vlasy, které se ještě před chvílí střídavě máchaly mezi krami a střídavě zas nasávaly výpary z dřevěných kamen trdiční sauny. Natálie a Aneta mají své sny, společnou míru odhodlání a sdílí stejné město Hradec Králové, obě dvě něco chtějí, něco svého, něco přírodního a zároveň kulturního, prostě takový svůj slepenec. Sedí a pijou kávu, sedí a sní, sedí a okolo se ochomejtá takový to "tak možná někdy"...

--- střih ---

Studená noc mezi vánočními svátky a Dolní Hedčí. Nesněží, i když bychom si to moc přály.

Sedíme u kamen a píšem žádost o grant – Kulturní jádra. Nevíme, jak se to dělá, máme obrázek v malování a bujnou představivost. Natálie jede do Hradce chytit wifi, v ten nejposlednější možný termín. Odesláno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                        SNÍME.

Chvilku ještě fantazírujeme nad tou skandinávskou saunou a kulturní osvěžovnou, zkrátka vlastním podnikem. V půlce ledna trochu pozapomínáme. V únoru telefon – vybraly jsme váš projekt. Čekám někde skrytou kameru. Plánek v malování vyhrál. Jedeme do Prahy, kde je nám tato skutečnost potvrzena i v offline verzi. 

Ze snění padáme do reality. Musíte otevřít do konce roku, máte minirozpočet a naši podporu. Entuziasmus level sto.

 

            ZAČÍNÁME.

První vysněné místo: Vodácká klubovna na břehu řeky Orlice – plánujeme, radujeme, představujeme svůj návrh. Jsme bez milosti vyhnáni – "..to si zkoušejte v Praze!".

 

                   TÁPEME.

Druhé místo: Slezská plovárna, proti proudu kousek dálejc. Všechno krásný skvělý, začínáme naše plány konkretizovat. Čas je rychlejší než my, docházejí síly a hlavně peníze. Přibíráme do party další nadšence. 

 

                                                       ZJIŠŤUJEME.

Sauna se zadarmo nepostaví. A nebo? Házíme sítě, na udičku se chytá pan Dyntar, saunař z nedaleké Vitiněvsi. Příjemný rozhovor u kávy končí v slzách radosti. „Já jsem si tak myslel, že bych vám tu celou saunu postavil.“ My stále věříme na hodný lidi. Tempo příprav roste a trochu nám i přerůstá přes hlavu. Kdo se má vyznat ve všech úřadech a papírech? Aby toho nebylo málo,  rozjíždíme upocenou hithitovou kampaň – pro náš žaludek čtyřicetidenní jízda na horské dráze, zakončená cukrovou vatou. Vypotíme 110%.  

 

PROCITÁME.

Po jednodenních prázdninách si zamlouváme dva kontejnery, zjišťujeme, že nám nestačí jen stavební povolení. Podpásovka -  zavedení sítí je pro nás finančně i časově nereálné. 

 

                           IMPROVIZUJEME.

Tahle divadelní disciplína však není kompatibilní s pravidly Slezské plovárny. V dobrém se loučíme a jsme na dlažbě. Lépe řečeno zase sedíme u kafe, lógr ukazuje palec dolů.  Pod vlivem kofeinu však potkáváme ve dveřích naši spásu.

 

                                                                                          JEDEME DÁL.

„Holky já vám nabízím svůj pozemek u Labe, můžete si tam dělat, co chcete.“ A vony zase ty slzičky. Kontejnery s díky a trochou hanby vracíme. Stěhujeme se k Labi! Naše tužby a google vyhledávače se obrací k maringotkám. Navštěvujeme několik kolotočářských klanů na jižní moravě, setkáváme se se spícími labutěmi, ponožkami v nablýskaných střevících, největší šmelinou a arogancí. Na obědě v nejmenované skandinávské restauraci pod Špilberkem, chytáme kromě masových koulí i wifi.
Hele novej inzerát! Maringotka – kousek od Brna – prodejce pan Štěstí. Voláme – dopíjíme bezedný kafe –vyrážíme!

 

FINIŠUJEME.

 Vítejte u nás v dědině. S láskou opečovávaná maringotka snů, na zahradě králik Honzik, dvacet morčat a největší ostružiny na světě. „Ty si natrhejte, hned vám donesu krabičky.“ Paní Horčičkové (koza umanutá, jak se sama nazývá) necháváme zálohu, tisíceré díky a příslib brzké návštěvy.
„A váš manžel se jmenuje pan Štěstí?“
„Ne, ne. Já jsem taková romantická duše. Jsem si to vymyslela, aby mi to přineslo štěstí. A vidíte? Jste tady vy.“

A tak nás vesmír, brutální ctižádost a odhodlání dovedly proti všem proudům až k vysněnému alternativně-kulturnímu-venkovnímu-saunařskému-kavárenskému-severskému místu. Ještě nás pár dní potu čeká, ale upocené finále je již na cestě. 

 

VNUUKNUTÍ.

My jsme vám hodily ručník, teď je na vás ho zvednout a přijít se potit s námi. Osvěžit se jak kulturou, tak skokem do řeky. Naštípat si dříví, překapat si kafe, poslechnout si šplouchání vln a rozhlasových her, nadechnout se louky a podívat se jak to vypadá, když se to dělá srdíčkem.

12646990_931229250258596_561464860231719
IMG_6204.jpg

bez nich by to nebylo

Včera, dnes i zítra nám pomáhali a pomáhají. Je asi jasný, že bez toho by to nešlo. Prostě nešlo. Myslete si co chcete, ale pokud máte hlavu v oblacích (jako na začátku my), věřte, že na zemi to funguje jinak. A i přesto, že po cestách chodí spousta lidí, co vám jen tak nepomohou, co vám nedůvěřují, co lecco zkazí a při nejlepším i lidé, co se vás snaží nějak podvést,  jsou tu ONI, kteří jsou natolik dobrodružných povah, že se k nám postavili svým upoceným čelem a podali pomocný poleno. 

≋ KULTURNÍ JÁDRA - projekt BU2R Pián na ulici, kteří NUUKu dali šanci a nyní se u ní potí s námi.

 

​≋ SAUNY DYNTAR - sláva jim! Pan Dyntar je správný chlapík s pravým skandinávským srdcem a smyslem pro dobrodružství, které ho s námi provázely. 

≋ MĚSTO HRADEC KRÁLOVÉ- máme velkou radost, že si takhle malýho koutu s dvěma maringotkama všimla i taková velká budova, jakou je magistrát města. Možná potřebovali dalekohled a možná se prostě stavili, každopádně nás podporují a my jim za to takto děkujeme.

≋ PETR NÁHLOVSKÝ - vodák, skaut a horal - majitel pozemku, kde může NUUK kotvit

 

≋ HELENA HORČICOVÁ - nejmilejší paní venkovského brněnského rázu, dřívější majitelka maringotky a pěstitelka největších ostružin na světě. 

≋ A teď jmenovitě kulišácky:
JAN KRATOCHVÍL, TOMÁŠ EIB, JAKUB KLOUZEK, LUKÁŠ MATĚJKA,  IŠA.....

... a mnoho dalších, které na své cestě míjíme a potkáváme a oni nás vyslechnou, podpoří, zavolají, ušijí, vyrobí, zamyslí se i zapotí , za což jim z hloubi našich mechových srdcí děkujeme...